Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Türkiye ve Portekiz arasında sağlık turizmi işbirliği: Geleceğe yönelik adımlar atılıyor

Türkiye ile Portekiz arasında sağlık turizminin daha da gelişmesi adına atılan adımlar hız kazanıyor. Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, ülkeler arasındaki sağlık turizmini daha da ileriye taşımak için girişimlerde bulunacaklarını belirtti. Karabulut ve heyeti, Portekiz Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Joao Macedo’yu makamında ziyaret ederek işbirliği ve gelecek planları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, ziyarette Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu (ASATUF) hakkında bilgiler vererek, “Ülkemizin sağlık turizmi alanında gelişmiş ve marka değere ulaşmıştır. Ülke olarak, yurt dışında tedavi olmak için gelen hastalara VİP hizmet verdiklerini, ayrıca tedavi bittiğinde de ülkemizin doğal güzelliklerini, kültürel ve damak zevkine göre tatil yapmalarını sağlayarak, ülkelerine mutlu bir şekilde dönmelerini sağlıyoruz,” dedi.

Portekiz’den Türkiye’ye gelecek olan hastalara en güzel hizmetin verildiğini ifade eden Prof. Dr. Karabulut, “Hasta ve misafirlerimizin ülkemizdeki tedavi süreçlerini sürdürürken, moral ve motivasyon olarak da en güzel şekilde misafir ediyoruz. Hastalarımız ülkelerine mutlu bir şekilde dönerken, yapmış olduğumuz hizmetleri anlatıyorlar ve onların tavsiyesi ile gelen hastalarımızda da ciddi oranda artışlar olmaktadır. Bu da bizim işimizin önemini ve değerini göstermektedir,” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Portekiz arasında sağlık turizmi işbirliği

Sağlık turizmi alanında Türkiye ile Portekiz arasında sağlık turizminin geliştirilmesi için çalışmalar yapmak istediklerini dile getiren Karabulut, “Bu amaçla ülkemizde anlaşma yapmış olduğumuz termal otellerle ve hastanelerle Portekiz Cumhuriyeti’nden gelecek olan hastalara hizmet vermek istiyoruz. Şifalı bitkilerin de Portekiz’de tanıtımını yapmak istiyoruz.

Bu amaçlarla Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu, 2024 yılında sağlık turizmine katkı sağlamak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin de destek ve katkılarıyla Portekiz Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile sağlık turizmi alanında online ve fiziki olarak iş forumu ve konferansları yapmak istiyoruz. Sağlık sektöründeki Türk şirketleriyle birlikte Portekiz Cumhuriyeti’ne kalabalık bir heyetle ziyaret gerçekleştireceğiz ve ikili anlaşmalar yapacağız. Türkiye Cumhuriyeti ile Portekiz Cumhuriyeti arasında var olan iş birliğinin daha da güçlendirilmesi gerekir.

Sağlık alanında her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Bu vesileyle sizleri ve değerleri diplomatlarınızı en kısa zamanda ASATUF Genel Merkezi’nde görmekten mutluluk duyacağız” dedi.

Portekiz’in Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Mr. Joao Macedo ise, iki ülke arasında var olan güçlü ilişkilerin daha da geliştirilmesini arzu ettiklerini belirterek, “Önemli gördüğümüz sağlık turizmiyle ilgili çalışmalarınızda, Portekiz Cumhuriyeti Büyükelçiliği olarak bizden beklediğiniz istek ve taleplerinizi dikkatlice dinleyip, gerekli bilgileri aldıktan sonra elçilik ve ülkemiz olarak değerlendireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin sağlık turizmi alanındaki etkisi ve başarısını gururla takip ettiklerini de ifade eden Macedo, “Ülkemiz vatandaşları için tedavi olmak üzere gelenlerin veri tabanlarını oluşturarak ve istatistiklerini de tutarak, bizler de buna katkı sağlamak istiyoruz.

İkili ilişkilerimiz ve iş birliği yapmamız çok önemlidir. İş birliğimizi geliştirmek açısından ziyaretiniz bizim için çok önemlidir. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla ASATUF ile Büyükelçiliğimiz arasında yapılacak çalışmalar ve karşılıklı ziyaretlerin devam etmesi çok önemlidir” diye konuştu. (İHA)