Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Sağlık Turizmi projesi kapsamında Trabzon’dan Bakü’ye gittiler, başarılı ameliyata imza attılar

Bakü’deki bir hastanede görev yapan 54 yaşındaki Fizyoterapist Dr. Gülnar Nuruzad (54), akciğerinde kitle olduğu düşüncesiyle Danimarka dahil yaklaşık 10 sağlık merkezine başvurdu ancak çözümü Türk doktorlarında buldu.

Bu yılın Ocak ayında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından yürütülen ve Ticaret Bakanlığı’nın HİSER (Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması) projesi çerçevesinde desteklediği Trabzon Sağlık Turizmi projesi kapsamında Bakü’de gerçekleştirilen etkinliğe KTÜ Farabi Hastanesi’ni temsilen Başhekim Prof. Dr. Celal Tekinbaş öncülüğündeki ekip katıldı.

Ekinlikte, Bakü MedEra Hastanesi de ziyaret edilirken iş birliği konuları ele alındı. Ziyaret sırasında hastanede çalışan Fizyoterapist Dr. Gülnar Nuruzad (54), Prof. Dr. Tekinbaş’a akciğerinde bir kitle olduğunu, Danimarka gibi gelişmiş ülkeler dâhil yaklaşık 10 sağlık merkezine başvurduğunu ancak tanı konulup tedavi olamadığını iletti. Akciğerinde iyi huylu bir tümör olduğu söylenen Nuruzad, kontrol amacıyla yaptırdığı tahlillerde, tümörün zamanla büyüdüğünü öğrenince kanser olduğunu düşünerek Prof. Dr. Tekinbaş’a muayene olmak istedi.

EKİP, TRABZON’DAN BAKÜ’YE GİDEREK AMELİYATI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİ

Muayene sonucunda kanser olmadığı anlaşılan hastaya Prof. Dr. Tekinbaş tarafından “Kist Hidatik” tanısı konuldu ve Trabzon’da ameliyat teklif edildi. Hasta, ailesinin önceki yıllarda yurtdışında yaşadığı tedavi sorunları nedeniyle ülke dışına çıkmak istemediğini belirterek tedavinin Bakü’de yapılmasını rica etti. Bunun üzerine ameliyatın Bakü’deki MedEra Hastanesi’nde yapılması planlandı. Prof. Dr. Celal Tekinbaş liderliğindeki Prof. Dr. Atila Türkyılmaz ve Ameliyathane Teknisyeni Emrah Kerim’den oluşan ekip, Trabzon’dan Bakü’ye giderek “Torakoskopik Kistektomi” ameliyatını başarıyla gerçekleştirdi. Kardeş Azerbaycanlı doktor ve sağlıkçıların da refakat ettiği ameliyat sonucunda hasta sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştirilen hasta Dr. Gülnar Nuruzad ise, “Sizlerin, bu süreçte bizim için yaptığınızı unutmamız asla mümkün değildir. Gerçek dostluk ve kardeşlik böyle oluyormuş. Hep beraber, daha güzel ve mutlu günlerimiz olması için Cenab-ı Allah’a dua ediyorum” diye konuştu. (İHA)