Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Sağlık taraması spor öncesi hayatı önem taşıyor

Sağlık taramasının, herhangi bir spor branşına yönelmeden mutlaka yapılması gerektiğini söyleyen Spor hekimliği uzmanı Dr. Merve Ergüneş, yaz aylarının gelmesiyle artan spor etkinlikleri öncesinde uyarılarda bulunarak, sağlık taramasının önemini vurguladı.

Malatya’nın tek Spor hekimliği uzmanı olan Dr. Merve Ergüneş, sağlıklı bir yaşam sürmenin temel şartlarından birinin bilinçli egzersiz yapmak olduğunu belirterek, sağlık taramasının gerekliliğine dikkat çekti.

Deprem bölgelerinde ortaya çıkan olumsuzlukların fiziksel aktiviteleri sınırladığını ifade eden Ergüneş, bu aktivitelerin yeniden arttırılmasının çok sayıda fiziksel, psikolojik ve sosyal yarar sağlayacağını söyledi. Ayrıca, fiziksel aktivitenin obezite, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı ve bazı kanser türleri gibi hastalıklarda önleyici bir yeri olduğuna ve tedaviye katkı sağladığına değindi.

sağlık

BİLİNÇSİZ SPOR YAPMAK SAĞLIĞI TEHDİT EDEN PROBLEMLERİ ORTAYA ÇIKARABİLİR

Spor aktiviteleri sırasında hava sıcaklığına da dikkat edilmesi gerektiğini vurgu yapan Ergüneş, “Bireylerin bilinçsiz bir şekilde spor yapması özellikle yatkınlığı olanlarda bazı kas iskelet rahatsızlıklarından hayatı tehdit eden ciddi kalp hastalıklarına kadar geniş alanda problemleri ortaya çıkarabilir.

Aşırı sıcak havalarda yoğun egzersiz yapılması yine sağlığı tehdit eden ciddi sıvı kayıplarına, sıcak çarpması gibi durumlara neden olabilir. Hava kirliği indeksinin yüksek olduğu günlerde ve ortamlarda astım atağı gibi solunum şikayetlerine neden olabilir.

Şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği gibi kronik hastalıkları olan bireylerin kişiye özgü egzersiz reçetelerine uymaları gerekir buna dikkat etmeyerek bilinçsizce yapılan spor aktiviteleri yine ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Sporcuların yeterli sıvı tüketimi, beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmemeleri yaralanma, performans düşüşü, sistemik rahatsızlıklara neden olabilir” ifadelerini kullandı.

HERHANGİ BİR SPOR BRANŞINA YÖNELMEDEN SAĞLIK TARAMASI YAPILMALI

Spor Hekimliğinin her yaştan spor yaralanmasında tanı, tedavi, sportif rehabilitasyon ve spora dönüş sürecini planladığını ve cerrahi bir branş olmadığını cerrahi müdahale gerekliliğinde ise ameliyat öncesi ve sonrası sportif rehabilitasyon ile uğraştıklarını belirten Ergüneş spor yaralanmalarında erken ve doğru müdahalenin önemine de dikkat çekerek, “Spora katılımlar öncesi değerlendirmeler sırasında bireyin geçmiş rahatsızlıkları mevcut rahatsızlığı devamlı kullandığı ilaçlar aile öyküsü daha önceki yaralanmaları sorgulanır, bunların dışında kalp, solunum, kas iskelet sistemi muayenesi gibi sistemik sağlık taraması değerlendirmeleri yapılır.

Tüm bunlar gözetilerek spora katılım öncesinde bireyin genel sağlık durumu ve spora katılımı sınırlandırabilecek risk faktörleri belirlenmeye çalışılır. Dolayısıyla sağlık taraması sağlıklı ve güvenli bir şekilde spora katılım için önemlidir” diye konuştu. (İHA)