Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Sadece bağışıklığınızı değil cilt bariyerinizi de güçlendirin

Kış mevsimi sadece hastalıkların en çok yaşandığı dönem değil, cilt problemlerinin de yine benzer artışta olduğu bir dönemdir. Bunun da sebeplerinin başında; kuru hava ve ısıtma sistemlerinden kaynaklı ortamdaki nemli havanın azalması gelmektedir. Cildin kendini korumasız bıraktığı bu dönemde güç kalkanı oluşturmak adına nemlendirmek çok önemli.

Bununla birlikte kış güneşinin de ciltte yanma ve lekelenmeler e de sebep olabileceği ihtimalini de unutmamak gerekir. Bu yüzden güneş koruma kremlerinizi de her daim çantanızda taşımanızda fayda var.

Dermakozmetik işlemler için de yine uygun zaman olan kış döneminde dikkat edilmesi gerekenleri Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Doçent Dr. Anıl Gülsel Bahalı anlattı.

AZALAN NEM CİLT PROBLEMLERİNE SEBEP OLUYOR

  • Kış aylarında görülen soğuk ve kuru hava,
  • Kapalı ortamlardaki ısıtma sistemleri sonucunda nemin azalması ve
  • Artan çevre kirliliği, cilt problemlerinin sıklığında yükselişe sebep olabiliyor.

KIZARIKLIK, KAŞINTI, EGZAMA GİBİ ŞİKAYETLER ARTIŞTA

  • Yapılan araştırmalar; düşük nem ve düşük sıcaklıklar ın cilt bariyer fonksiyonunun azalmasına,
  • Ciltteki nem kaybının artmasına ve cilt kuruluğunun daha fazla görülmesine sebep verdiğini ortaya koymuştur.
  • Artan kuruluk nedeni ile cildin dış etkenlere daha duyarlı hale gelmesi beraberinde; kızarıklık, kaşıntı, egzama gibi şikayetlerin daha sık görülebilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle cilt kuruluğunu azaltmaya yönelik önlemler bu aylarda daha önemlidir.
  • Kış döneminde cilt kuruluğunu ve egzamayı arttırabilecek sık ve sıcak su ile banyo yapmak yine cilt bariyerinde hasarlanmaya neden olarak kuruluk ve egzama sıklığında artışa sebep olabilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar ılık su ile ve yaz dönemine göre daha az sıklıkta duş almanız cilt bariyerimizi koruma adına önemli bir basamaktır.

UYGUN NEMLENDİRİCİ KULLANIMI ÖNEMLİ

Ciltteki kuruluğu önlemek için düzenli ve yeterli bir şekilde cildimize uygun nemlendirici kullanmak kış aylarında çok önem arz etmektedir. Özellikle dudak ve el gibi soğuğa karşı hassasiyeti daha fazla olan bölgelerin nemlendirilmesine daha fazla özen gösterilmelidir.

KIŞ GÜNEŞİ DE LEKE YAPIYOR

Kış güneşi de ciltte lekelenmeye sebep olabilir. Bu nedenle kış döneminde de UVB koruma faktörü en az SPF30 olan ve aynı zamanda UVA’ya karşı da koruyucu olan bir güneş kreminin düzenli olarak kullanılması önemlidir.

DERMAKOZMETİK İŞLEM İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Aslında kış mevsimi cilt bakımı için uygulanabilecek birçok dermakozmetik işlem için en uygun zaman dilimidir. Bu nedenle yaz döneminde yapılması uygun olmayan işlemleri bu dönem dermatoloji uzmanı ile görüşüp yaptırabilirsiniz.(HABER MERKEZİ)