Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Prostat ameliyatı ile 100 gramlık kitleden kurtuldu

Samsun’da 20 yıldır prostat nedeniyle idrarını dahi yapmakta zorluk çeken 63 yaşındaki hasta, 1 saatlik kapalı yöntemle uygulanan prostat cerrahisi (Holep) ile sağlığına kavuştu.

Erkeklerin en büyük sağlık sorunları arasında yer alan prostat, idrar yapma sıkıntısı başta olmak üzere cinsel hayatı da olumsuz etkiliyor. İyi huylu prostat büyümesinde yapılan açık ameliyatlarda hastanın tedavi ve ameliyat süreci uzun sürerken, son yıllarda oldukça sıkla başvurulan kapalı yöntem olan holep sayesinde hastalar 1 saatlik bir işlemin ardından ameliyat kesiği olmadan gündelik hayatlarına dönebiliyorlar. Medicana Sağlık Grubu Doktorlarından Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Önder Çınar, holep tedavisinin cinsel fonksiyonları olumsuz etkilemediği için hastalar tarafından tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“KAPALI YÖNTEMLE HOLEP İŞLEMİ UYGULANDI”

Uygulanan holep tedavisinin çok konforlu geçtiğini ve bunca yıl tedaviyi beklettiği için pişman olduğunu dile getiren Selami Turan, “Tedavi olmadan önce damla damla idrarımı yapıyordum. Bizde en son raddeye gelmeden doktora gitmeme gibi bir durum var. Ben de bu durumda bir hastaydım. 20 senedir bu sıkıntıyı çekiyorum. Tetkikler yapıldı. İdrar çıkışında sorun olduğu anlaşıldı. Son zamanlarda ilaç kullanmaya başladım. İlaç içmesem 2 gün idrarımı yapamıyordum. En son tedavi olmaya karar verdim. Kapalı yöntemle holep işlemi uygulandı. Operasyonum çok konforlu geçti. Uygulamanın ardından ‘dünya varmış’ dedim. Bu tedaviyi kabul ederek doğruyu yaptığımı düşünüyorum. Prostat sorunu çeken hastaların benim gibi son dakikaya kadar beklememelerini, bir doktora görünmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

“HOLEP, CİNSEL FONKSİYONLARI VE SERTLEŞMEYİ ETKİLEMİYOR”

Holep uygulamasının birçok avantajının olduğunu ifade eden Medicana Intarnational Samsun Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Önder Çınar, “Hastamızın 20 yıldır idrar yaparken yaşadığı bir sağlık sıkıntısı vardı. Yaptığımız tahlil ve muayenelerde ‘iyi huylu prostat büyümesi‘ gördük. Genellikle ‘açık cerrahi’ düşünülen büyüklükte bir prostatı vardı. Biz kapalı şekilde holep tekniği ile ameliyatı gerçekleştirdik. Holep tedavisinin en büyük avantajı kısa süreli sondalı kalarak hastanın günlük yaşantısına en kısa sürede ulaşabilmesidir. Bunun yanı sıra holep; cinsel fonksiyonları etkilemiyor, sertleşme güçlüğüne de etki etmiyor. Bu da holep tedavisinin en büyük avantajıdır. Özellikle cinselliğin devam etmesi için prostat işlemlerinde holep tekniğinin kullanılması önem arz ediyor. 80-100 gram gibi büyük prostatı olan hastalarda açık prostata gerek kalmadan kapalı şekilde ameliyat yapılabildiği için ameliyattan sonra yara enfeksiyonu, diren takibi gibi uzun süreli izleme gerekmemektedir. Holep tedavisi, birçok açıdan hasta açısından avantajlı bir uygulama olarak dikkat çekiyor” diye konuştu. (İHA)