Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Nusaybin’de doğuştan kalça çıkığına ikinci protez ameliyatı gerçekleştirildi

Nusaybin Kaymakamı Ercan Kayabaşı ve Mardin İl Sağlık Müdürlüğü desteğiyle, Nusaybin Devlet Hastanesi’nde doğuştan kalça çıkığı olan bir hastaya ikinci kısaltmalı kalça protezi ameliyatı gerçekleştirildi.

Nusaybin Devlet Hastanesi’ni ziyaret eden Selma Sağat’ın hikayesinden etkilenen Kaymakam Ercan Kayabaşı, “Kıymetli gazimizin kızı Selma hanım 5 ay önce yanımıza geldiğinde kalça çıkıklığı problemi ile uzun yıllardır mücadele ettiğini anlattı. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak dezavantajlarından bahsetmişti. Bu noktada devletimizden çözüm bulması konusunda kaymakamlığımızı ziyarette bulunmuştu. Biz incelemelerimizi yaptık. Kardeşimiz birçok hastanede tedavi yöntemlerini aramıştı.

Özel hastanelerde tedavi masrafları çok yüksek olduğu ile karşılaşınca devlet hastanemizde hem başhekimimiz hem de ilgili alandaki doktorumuzla yaptığımız toplantıda epey bir kafa yorduk bu noktada. Hastamızı nasıl tedavi edebiliriz, normal hayatına nasıl döndürebiliriz devlet hastanemizde yapabilir miyiz noktasında birçok fikir alışverişinde bulunduk. Bu tür faaliyetler cesaret isteyen icraatlardır” dedi.

Nusaybin İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Selim Ünverdi, hastanın dört ay önce kaymakam Kayabaşı talimatıyla kendilerine geldiğini söyledi. Ünverdi, “Kalça çıkığı tanısı konuldu. Ortopedi uzmanımız Abdurrahim Navat ve ekibi ile değerlendirdik. Hastanemizde bu operasyonları gerçekleştirdik. Bu ilimizde ilk defa yapılan bir operasyon. Başarılı bir şekilde geçti. Hastamızın 15 gün içerisinde taburcu edeceğiz” şeklinde konuştu.

Nusaybin

“HASTANIN BOYU 6 SANTİMETRE UZAMIŞ OLDU”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Abdurrahim Navat, hastalarının durumu hakkında şu bilgileri verdi: “Yürüme topallama bel çukurunda belirginleşmeye çok büyük sıkıntılıydı. Hastamız daha önce hem devlet hastanesinde hem de özelde imkanları zorlamış. En son buraya geldiğinde gerekli malzemelerin temininde sorun olduğunu ilettik.

Kaymakamımız Ercan Kayabaşı, başhekimimiz ve il sağlık müdürlüğümüz el birliği ile bu işi çözdüler. Ben ve daha önce aynı hastanede çalıştığımız Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Dr. Deniz Akbulut ile beraber yaklaşık 6 hafta arayla yapılan iki ameliyatla her iki kalçasını normal olması gereken yerine yerleştirip protez koyduk. Böylece hastanın boyu 6 santimetre uzamış oldu.

Bel çukurunda bulunan belirginlik sorunu çözüldü ve kalça eklem hareket açıklığı neredeyse normal insan açısına kavuştu. Ameliyat içinde ve sonrasında herhangi bir komplikasyon olmadı. Hastanın normal yürümesi ve normal hayata dönmesini bekliyoruz.”

Ameliyatına katkıda bulunan herkese teşekkürlerini ileten Selma Sağat, “Bugüne kadar inancımı ve umudumu hiçbir zaman yitirmedim. Çalmadığım kapı kalmadı bugüne kadar. En son Nusaybin Kaymakamımız Ercan Kayabaşı’nın kapısını çaldım. Allah razı olsun kaymakam bey beni geri çevirmedi.

Kaymakamımızın ilk söylediği cümleyi unutamıyorum. Biz elimizden gelen her şeyi yaparız dedi. Oradan çıkıp eve gittiğimde o inancım daha da arttı. Allah hepsinden razı olsun. Doktorumun çok büyük emeği var. Bu 3 insanın her zaman bende değeri olacak ve hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.