Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kurban bayramı tatilinde sağlık uyarıları

Sağlık sorunlarına karşı uyarıda bulunan Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin başlamasıyla birlikte her yıl bu dönemde sık yaşanan problemler hakkında dikkatli olunmasını istiyor. Bengi, acemi kasapların yaşadığı yaralanmaların sağlık açısından ciddi riskler oluşturduğunu belirterek, hayvan kesiminin profesyonellere bırakılması gerektiğini vurguladı.

Kurban Bayramı tatili başlarken, acemi kasaplara karşı uyarı geldi. Medicana International İzmir Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, “Bu dönemde genelde kurban keserken yaşanan; el ve parmak yaralanmaları, aşırı yemek tüketimine bağlı şeker ve tansiyon sorunları, kalp krizleri,  trafik kazaları, boğulma ve deniz kazalarını sık görüyoruz” diyerek oluşabilecek sorunlara karşı dikkat çekti.

Bayram tatillerinde trafik yoğunluğu arttığı için ölümlü trafik kazalarının daha fazla olduğuna değinen Bengi, “Yola çıkacaksanız diğer günleri tercih etmeye çalışın. Uzun yolculuklarda kısa aralıklarla mola verin. Molalarda ağır, yağlı, hamurlu, şekerli gıdalardan uzak durun. Direksiyon başındayken dikkatinizi dağıtacak işlerden kaçının” dedi.

AŞIRI YEMEK TÜKETİMİNE DİKKAT

Dr. Bengi, beslenme düzeninin genelde bayramlarda bozulduğuna dikkati çekerek, “Bayramlarda genelde kontrolsüz bir şekilde yeme hatasına düşülür. Ağır yemekler sonrasında hipertansiyon, diyabet, kalp ve beyin damar hastalıklarına bağlı sorunlar tetiklenir. Alıştığınız öğün çeşitlerinin dışına çok çıkmamaya özen gösterin, vücudunuzu yormayacak olan yemek çeşitlerini tercih edin” ifadelerine yer verdi.

ALKOL VE SODA TÜKETİMİ

Sağlık için, Acil Tıp Uzmanı Dr. Fecri Bengi, şu önerileri sıraladı: “Aşırı sıcak ortamda ve susuz kalmamaya çalışın. Açık renkte, ince, teri emen pamuklu elbiseler tercih edin ve mutlaka şapka takın. Sıvı alımının günde 2 litrenin altına inmemesine özen gösterin. Temel olarak tüketeceğiniz sıvı ise su olmalı; yaz sıcağında sıvı ihtiyacını alkollü içeceklerle karşılamaya çalışmak da sık yapılan hatalardan biridir.

sağlık

Alkollü içecekler hiçbir zaman suyun yerini tutmadığı gibi vücuttan fazla miktarda su atılmasına yol açar. Ayrıca aşırı soda tüketmek içerdiği tuz nedeniyle özellikle yüksek tansiyon ve kalp yetersizliği sorunu olanlar için önerilmez.

sağlık

Sağlık için yaz döneminde sıcakla kaybedilen mineraller de göz önüne alınarak soda tüketilebilir; ancak bu tüketim 2 şişeyi geçmemeli. Kronik hastalıklara sahip kişilerin ilaçlarını düzenli kullanması çok önemlidir.” Aşırı yemek ve içecek tüketiminin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

DENİZ VE HAVUZ GÜVENLİĞİ

Sağlık için sıcak günlerin vazgeçilmezi olan deniz ve havuzları tercih edenlerde; suda boğulma, sığ su travmaları ve deniz canlılarına bağlı yaralanmaların arttığını vurgulayan Uzm. Dr. Fecri Bengi, yeterli derecede yüzme bilmeden denizlere özellikle alkollü olarak girilmemesi gerektiğini söyledi.

sağlık

Deniz ve havuzlarda da sağlık güvenliğine dikkat edilmesi önemlidir. (İHA)