Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Konuşma bozukluğu hangi hastalığın habercisidir

‘Zor Ölüm’, ‘Mavi Ay’ ve ‘Altıncı His’ gibi filmleriyle tanınan ABD’li oyuncu Bruce Willis ‘frontotemporal demans’ hastalığına yakalandığı açıklanmıştı. Buna göre nedir bu ‘frontotemporal demans’?

BRUCE WİLLİS’İN HASTALIĞI ‘FRONTOTEMPORAL DEMANS’ NE?

Frontotemporal demansların kişilik ve dil değişiklikleri ile kendini gösteren bir beyin hastalığı grubu olduğunu belirten uzmanlar, çok erken dönemde zor fark edildiğini söylüyor. Fakat kişide genelde kelime bulma güçlüğü, dilbilgisi hataları, kelime anlam kargaşaları olduğunu dile getiren Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Celal Şalçini, hastalığın erken aşamalarında hafıza ve diğer bilişsel işlevlerin ancak korunduğunu, dil bozukluğunun da kademeli olarak ilerlediğin kaydetti.

KİŞİLİK VE DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ VEYA AFAZİ İLE KENDİNİ BELLİ EDİYOR

Frontotemporal demansların, beynin frontal veya temporal loblarının veya her ikisinin işlev bozukluğu ve de küçülmesi sonucunda, kişilik ve davranış değişiklikleri veya afazi (lisan bozukluğu) ile kendini belli eden bir beyin hastalığı grubu olduğunu kaydeden Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, şu bilgileri verdi:

“Frontotemporal demanslar iki çeşittir. İlk çeşidi davranışsal varyant dediğimiz, öncelikli olarak davranışlarımızın bozulmasıyla aynen psikiyatrik bir hastalık gibi başlar ve ilerler. Bunun yanında afazi dediğimiz lisan bozukluğu ile başlayan ve nörologların Primer Progresif Afazi olarak isimlendirdiği bir çeşidi vardır.

HASTALIĞIN ERKEN EVRESİNDE HAFIZA KORUNUYOR

Genelde diğer demanslara göre daha erken başlangıçlı olan bu hastalığın erken evresinde, hafızanın ve diğer bilişsel işlevlerin göreceli olarak korunmasıyla birlikte dil bozukluğunun kademeli olarak ilerlemesi olur.”

Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, hastalığın çok erken dönemde zor fark edildiğini de belirterek, “Genelde kelime bulma güçlüğü, dilbilgisi hataları, kelime anlam kargaşaları olur. Ancak daha sonra konuşma bozukluğu ilerledikçe, hafıza bozukluğu ve diğer beyin işlevleriyle ilişkili bozukluklar eklenebilir.” dedi.

HASTALIK NASIL TEŞHİS EDİLİYOR?

Bu hastalık grubunun tanısının nasıl konulduğuna ilişkin de Dr. Celal Şalçini, “Tanı detaylı muayene, başlıca beyin MR’ı olmak üzere yapısal görüntüleme teknikleri, lisan ve konuşma testleri ve de beynin çalışmasını gösteren beyin PET-CT gibi fonksiyonel görüntülemeler ile konulmaktadır.” diye konuştu.

TEDAVİSİ VAR MI?

Hastalığın tedavisi hakkında ise Dr. Celal Şalçini, “Kesin tedavisi olmayan bu hastalık grubunda hastalığın sürecini modifiye edecek dil ve konuşma terapisi ve de nörolojik ve psikiyatrik destek sağlanmaktadır. Fakat rTMS dediğimiz magnetik uyarımın faydaları açısından olumlu çalışmalar bildiriliyor.” diye bilgi verdi. (HABER MERKEZİ)