Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kapalı yöntemle 350 gram prostat çıkarıldı

Uzun yıllardır prostat hastası olan bir vatandaştan kapalı yöntemle 350 gram ağırlığında prostat çıkarıldı. 22 yıldır hekimlik yapan Doç. Dr. Önder Çinar, ilk kez bu kadar büyük bir prostatı kapalı yöntemle çıkardıklarını belirterek, vakanın tıp tarihinde nadir olduğuna dikkat çekti.

350 gram prostat

BÜYÜK PROSTAT, BÜYÜK KORKU

Uzun yıllardır prostat hastalığı çeken ve korkudan doktora gidemeyen 64 yaşındaki İlhan Tanrıver, prostatı artık dayanılamaz büyüklüğe ulaşınca hastaneye başvurdu. Açık ameliyat olmak istemeyen Tanrıver, Ordu’da 350 gram büyüklüğündeki prostatını kapalı yöntemle tedavi ettiremedi.

Yaptığı araştırmalar sonucunda Medicana Sağlık Grubu doktorlarından Doç. Dr. Önder Çinar ile iletişime geçen Tanrıver, prostatının iyi huylu çıkmasıyla kapalı yöntem olan HOLEP tedavisi ile yarım kiloya yakın prostatından kurtuldu.

350 gram prostat

“350 GRAM PROSTAT ÇOĞU HEKİM İÇİN ‘AÇIK AMELİYAT’ TERCİHİDİR”

Doç. Dr. Önder Çinar, yarım kiloya yakın büyüklükteki prostatın genellikle açık ameliyatla çıkarıldığını belirtti. Çinar, “İlhan Bey, ‘idrar yapamama’ şikayetiyle sonda takılı şekilde polikliniğimize geldi.

Uzun zamandır prostat hastalığı vardı ama tedavi almamıştı. Tetkikler sonucu testlerde hastanın PSA’sının (Prostat Spesifik Antijen) yüksek olduğunu gördük. Bu nedenle emar (MR) dahil tüm tetkikleri yaptık ve kendisinde iyi huylu prostat saptadık. Hastanın rahat bir şekilde idrar yapmasını sağlamak amacıyla cerrahisini planladık. Normalde 350 gram prostat çoğu hekim için ‘açık ameliyat’ tercihidir.

Ancak günümüzdeki teknolojik gelişmeler ve özellikle lazer teknolojisi ile HOLEP dediğimiz idrar kanalından girerek prostatın tamamen çıkarılabildiği, hastada herhangi bir kanama ve ağrı gibi durumların olmadığı cerrahi yöntemle bu işlemi gerçekleştirdik. Hasta, hastanede uzun süre yatmak zorunda kalmadı; genelde bir gece gözetim altında kalan hasta taburcu edildi” dedi.

350 gram prostat

Doç. Dr. Çinar, vakaya uyguladıkları kapalı yöntem ameliyatının tıp açısından da çok önemli olduğunu vurguladı: “Hastamız bize geldiğinde 350 gram prostatı vardı. Kendisi ile tüm tedavi seçeneklerini konuştuk ve endoskopik kapalı cerrahi olmak istedi.

Kapalı cerrahi yaptığımız için hastada uzun süre sonda kalmasına, diren konmasına veya hastane yatışına gerek kalmadı. Ameliyatın üzerinden iki gün geçti ve hastamızı sağlıklı şekilde taburcu edeceğiz. Prostat, yaşla birlikte büyüyor. 50 yaşın üstünde idrar yapmada sıkıntı yaşayanların düzenli muayene olması gerekiyor.

İlhan Bey’in sıkıntısı idrar yapamamayla ilgiliydi ve idrarda kanama da yaşıyordu. Güzel bir cerrahi uyguladık, ameliyat sonrası bir sıkıntı olmadı. 22 yıllık hekimim, 16 yıldır üroloji camiasının içindeyim. Bu büyüklükte bir prostat ameliyatını açık yöntemle yaptığımız olmuştur ancak kapalı yöntemle bu büyüklükte bir cerrahi yapıldığını hatırlamıyorum.

Bununla ilgili vakamızın ilk vaka olduğunu düşünüyorum. Büyük prostatları kapalı yöntemle yapmak mümkün ve HOLEP cerrahisi, diğer cerrahi yöntemlerle eşit başarı oranına sahip. Bu yüzden prostatı büyük olan ve cerrahiden korkan hastalarımıza kapalı yöntemle ameliyat yapılabileceğini hatırlatmak istiyorum.”

350 gram prostat Doç. Dr. Önder Çinar

“AMELİYATIM GAYET KONFORLUYDU”

Ameliyatının çok iyi geçtiğini belirten İlhan Tanrıver ise, “Uzun yıllardır prostatım olmasına rağmen korkudan doktora gitmedim. Ne kadar büyük olduğunu bilmiyordum. Hastaneye gidince prostatımın çok büyük olduğunu söylediler ve açık ameliyat önerdiler. Uzman bir kişinin tedaviyi başarılı bir şekilde yapabileceğini söylediler. Araştırmalarım sonucu Doç. Dr. Önder Çinar’ı buldum. Konforlu bir ameliyat istedim, açık ameliyat istemedim.

Prostatım çok büyük olduğu için kapalı yöntem adına önemli bir operasyondu. Ameliyatın ardından şükürler olsun gayet iyiyim. Önceden sıkışıklık hissediyordum, ameliyatın ardından hiçbir sıkıntı hissetmiyorum. Bir ağrı, sızı ya da kanamam olmadı. Ordu’da da kapalı ameliyat olmak istedim ama herkesin bu yöntemle ameliyat edemeyeceğini söylediler. Doktorumu Samsun’da buldum ve sağlığıma kavuştum” şeklinde konuştu.

350 gram prostat

YILLIK PROSTAT MUAYENESİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Doç. Dr. Önder Çinar, prostatların çok büyümemesi için özellikle orta yaştan itibaren erkeklerin yılda en az bir kez prostat muayenesine gitmesinin hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi. Erdi Demir (İHA)