Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

İdrar kesesinin yüzde 90’ı taşla kaplanan köpek sağlığına kavuşturuldu

Kastamonu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde, idrar kesesinin yaklaşık yüzde 90’ını kapsayan 3 adet taş başarılı operasyonla alınan köpek sağlığına kavuştu.

 

Kastamonu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi, son teknoloji ekipmanları ve deneyimli ekibiyle bir hayvanın hayatını daha kurtardı. 6 yaşındaki dişi “Pug” cinsi köpek, kanlı idrar şikayetiyle hastaneye getirildi. İç hastalıkları uzmanları tarafından yapılan detaylı muayenelerde beklenmeyen bir durum tespit edildi. Kastamonu Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ne getirilen köpeğin idrar kesesinde taş olgusunun yanı sıra

Cerrahi ve Doğum-Jinekoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri eşliğinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren operasyonda, köpeğin idrar kesesinin yaklaşık yüzde 90’ını kaplayan 3 adet taş ve rahim ve yumurtalıkları alınarak kısırlaştırma işlemi yapıldı. Bu zorlu ameliyat sırasında, köpeğin solunum problemleri yaşadığı dikkate alındığında, cerrahi ekibin titiz çalışması ve deneyimi hayati önem taşıdı.

Sağlığına kavuşturulan köpeğin tedavi süreci ile ilgili bilgi veren Hayvan Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Tarık Şafak, “Pug ırkı köpeklerde solunum problemleri yaşandığı için genellikle ameliyatlar risk içerir. Ancak hayvan hastanesi ekibimiz titiz bir çalışma ile hastamızı sağlığına kavuşturdu” dedi. (İHA)