Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

“HPV’nin kansere yol açan ve açmayan tipleri var” 

Acıbadem Kent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hacer Köksal, hem kadınlarda hem erkeklerde görülen genital siğillerin cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonun genital bölgedeki belirtisi olduğunu belirterek, “HPV’nin kanser yapıcı tiplerine karşı aşıları mevcuttur ve hastalar bu konuda bilgilendirilip aşı olmaya teşvik edilmelidirler” dedi.

 

İnsan Papillom Virüsü da denilen HPV virüsünün 200’den fazla çeşidinin bulunduğunu, bunlardan 40’ının genital siğillere yol açtığını belirten Uzm. Dr. Köksal, “En çok siğillere yol açan tip HPV 6 ve HPV 11’dir.

Ancak bu HPV tipleri kansere yol açmazlar. HPV ile ilişkili olan kanserler ise rahim ağzı kanseri, vajina kanseri, dış genital bölge kanseri (vulva kanseri), anal kanserler, ağız, dudak ve dil kökü kanserleri, baş-boyun kanserleri ve erkeklerde penis kanseri dir” dedi.

KORKMAYIN, KORUNMASINI BİLİN

Toplumu HPV ve korunma yöntemleri konusunda bilgilendirmenin hastalığın yayılmasını önlemek açısından önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Köksal, şu uyarılarda bulundu:

“HPV’nin bulaşmasıyla genital bölgede et beni gibi çok sayıda lezyon görülebileceğini bilmek lazım. Bu durumda mutlaka bir uzmana danışılmalı. Genital bölgenin yanı sıra tüm vücudun kontrolünün yapılması gerekir.

Kadınlarda HPV’nin mukozalarda da olabileceği akılda tutulmalı ve mutlaka bir kadın doğum hekimi tarafından smear testi ve HPV PCR testi ile tetkik edilmelidir. HPV neden bu kadar ciddiye alınmalı? Çünkü HPV tanısı alan bir kadınsa ve bazı özel tipleri mevcutsa, kişide rahim kanserine sebep olabileceği unutulmamalıdır.

HPV’nin kanser yapıcı tiplerine karşı aşıları mevcuttur ve hastalar bu konuda bilgilendirilip aşı olmaya teşvik edilmelidirler. HPV aşısı, cinsel aktif yaşama geçmeden önce 9-13 yaşları arasında planlanmalıdır. Öte yandan çocukluk çağını geçmiş kadınlar da yaşamları boyunca HPV aşısı olabilirler. Yetişkinlik döneminde yapılan aşılar 3 doz, çocukluk döneminde yapılan aşılar 2 doz halinde uygulanır.”

TEDAVİDE AMAÇ VİRÜS HÜCRESİNİ YOK ETMEK

“HPV bulaşıcıdır ve her bireyin bağışıklık sistemi ve genetiği bu virüsle yeterince savaşamayabilir” diyen Dr. Köksal, sözlerine şöyle devam etti:  “Virüsleri öldüren bir krem veya hap tedavisi yok. Tedavide amaç virüs hücresini yok etmektir.

Dermatolojide HPV hastalarına ilk tercih edilen tedavi yöntemi, eksi 190 derece sıvı nitrojen ile yapılan kriyoterapi uygulamasıdır. Bu yöntem hem hasta hem de hekim için oldukça güvenlidir. Tedavi tekrarının kolaylıkla yapılabildiği ve hastanın günlük hayatına devam edebilmesine imkan tanıyan bir yöntemdir.”  (İHA)