Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Heimlich manevrası eğitimi: 1 Yılda 950 eğitim

Heimlich manevrası eğitimi , Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü‘nde bünyesinde faaliyet gösteren İlkyardım Eğitim Merkezi, son dönemde artan boğulma vakalarına karşı önlem almak adına öğretmen ve personellere yönelik hayati önem taşıyan Heimlich manevrası eğitimlerini hızla yaygınlaştırıyor. 950 kişiye bir yılda bu eğitim verildi.

Haftanın belirli günlerinde uzmanlar tarafından farklı okullarda gerçekleştirilen eğitimler, ilk yardım bilgisini artırmanın yanı sıra boğulma gibi acil durumlara etkin müdahale sağlamayı hedefliyor.”

Heimlich manevrası eğitimi

SON 1 YIL İÇİNDE 950 KİŞİ BU İLKYARDIM EĞİTİMLERİNDEN FAYDALANDI

İlkyardım Eğitim Merkezi Mesul Müdürü Cemil Akgün,  yakın zamanda eğitim verdikleri bir öğretmenin heimlich manevrasıyla öğrencinin hayatını kurtardığını hatırlattı. Akgün, ”İlkyardım Eğitim Merkezi Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan bir eğitim merkezimiz. Amacımız öğretmenlerimize, personellerimize ilk yardım eğitimi vermek. Özellikle son 1 yıl içinde 950 kişi bu ilkyardım eğitimlerinden faydalandı.

Heimlich manevrası eğitimi ile ilgili genel olarak anlattıklarımız öğretmenler tarafından uygulanıyor ve bunun verimini de almaya başladık. Yakın zamanda Bingöl’de bir öğretmenimiz öğrencimizin hayatını kurtardı bu sayede.

Heimlich manevrası solunum yolu tıkanıklığında kişinin boğazına yabancı bir cisim kaçtığında bunu çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Heimlich manevrasının içinde karın basısı olarak bilinir aynı zaman ondan önce de sırta vurma işlemi vardır. Temel amaç, karın basısıyla tıkanan cismin çıkmasını sağlamak” dedi.

Heimlich manevrası eğitimi

BU İLK YARDIM EĞİTİMDEN ÜST DERECEDEN FAYDALANDIK

İlk yardım eğitiminin hayatının her alanında gerektiğinin altını çizen din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Bünyamin Bürkük, Heimlich manevrasının hayati önem taşıdığını söyledi. Eğitim alan öğretmen Bürkük, ”Burada arkadaşlarımızla Heimlich manevrasıyla ilgili bir eğitim aldık ve bu eğitimden üst dereceden faydalandığımızı düşünüyorum.

Heimlich manevrası eğitimi bu hayatın her alanında lazım olan bir eğitim. Burada veya başka bir yerde karşımıza çıkarsa elimizden geleni yapabileceğimizi düşünüyorum. Bundan sonra bir vakayla karşılaştığımızda ilkyardımcı olarak müdahaleyi yapabileceğimi düşünüyorum” diye konuştu.

İlkyardım Eğitim alan diğer bir öğretmen Ayşe Bilmez ise ”Özellikle aldığımız bu heimlich manevrası eğitiminin faydasını bir anne olarak göreceğim. Bana kesinlikle faydasının olacağına inanıyorum.

Sadece anne olarak değil aslında öğretmen olarak yada toplumun başka bir üyesi olarak herhangi bir yerde karşımıza çıkabilir. Haberlerde de görüyoruz. İnşallah gerek kalmaz ama gerek kalırsa da inşallah faydası olur bana” şeklinde konuştu. (İHA)