Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Güneş çarpması komaya kadar götürebilir

İç Hastalıkları Uzmanı Asena Serap Yalçınkaya, tüm Türkiye’yi etkisi altına alan sıcak havalar hakkında uyarılarda bulundu. Sıcak hava dalgalarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Yalçınkaya, güneş çarpması nın ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini ve komaya kadar götürebileceğini vurguladı.

Elazığ Medilines Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Asena Serap Yalçınkaya, “Güneş çarpmaları, güneş ışınlarının verdiği zarar sonrasında vücut ısısının 40 derece üstüne çıkması ve sıvı kaybı sonucunda oluşan klinik bir durumdur. Bu durumda, sıvı kaybına bağlı olarak iç organlarda hayatı tehdit eden değişimler meydana gelir.

Güneş çarpmaları baş ağrısı, bulantı, kusma, şuur değişikliği ve komaya kadar giden durumlarla karşımıza çıkabilir.

Ayrıca hastalarda kızarık, kuru, ağrılı bir cilt ve bazen de aşırı terleme görülebilir. 65 yaş üstü hastalar, 5 yaş altındaki çocuklar, gebeler ve hipertansiyon, şeker, kronik böbrek yetmezliği ve kanser gibi kronik rahatsızlıkları olan kişiler risk altındadır,” dedi.

Güneş çarpması

Yalçınkaya, güneş çarpması durumunda yapılması gerekenleri de anlattı:

Güneş çarpan bir hastaya, eğer şuuru kapalıysa kesinlikle bir şeyler yedirip içirmemeliyiz.

Alkol koklatılmamalı ve katı gıdalardan kaçınılmalıdır. Güneş çarpan bir hasta, öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır.

Sağlık kuruluşuna ulaştırılmadan önce ise hasta güneş görmeyen serin bir yere alınarak üzerindeki giysiler gevşetilmelidir.

Şuuru açık olan hastalar için sıvı desteği sağlanmalıdır. Ülkemiz için güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde, özellikle 10.00 ile 16.00 arasında, dışarı çıkılmasını önermiyoruz.

Bunun yanı sıra koruyucu ek tedbirler de öneriyoruz. Bu saatlerde dışarı çıkacak olan vatandaşlarımız sıvı alımlarına dikkat etmeli, sıcak havalarda yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınmalı, terlemenin fazla olduğu saatlerde mineral alımına dikkat etmeli ve doğru renk giysiler seçmelidir.”