Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dünyada İlk: Kadavradan rahim nakliyle doğan Ömer Özkan Sert 4 yaşında

Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan kadavradan rahim nakli ile dünyada ilk kez doğan Ömer Özkan Sert, 4 yaşına bastı. Sert, doğumunu gerçekleştiren doktorları Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Prof. Dr. Ömer Özkan ile birlikte doğum günü pastasını üfledi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu tarafından gerçekleştirilen rahim nakli, 2011 yılında Derya Sert’e uygulandı.

Ardından 2020 yılında dünyaya gelen Ömer Özkan Sert, 4 yaşına girdi. Doğum günü kutlamasında Ömer Özkan Sert, doktorlarıyla bir araya gelerek pastasını kesti.

Kadavradan rahim nakli

Doğumun üzerinden geçen süre boyunca yaşadıkları duyguları ifade eden Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Ömer Özkan bebeği ve Prof. Dr. Ömer Özkan’ı bir arada görmek, yaşadığımız deneyimi derinden hissettirdi. Bu an, minnet dolu yüzler ve bizim mesleğimizi icra etme amacımız açısından son derece anlamlı.

Bu emeğin sonucunda Ömer Özkan bebeğin büyüdüğünü görmek gerçekten paha biçilemez bir duygu. Bu 9 yıllık süreç, bizim için değerliydi ve sonuçlarıyla bize gurur veriyor” dedi.

Rahim nakli sürecinin dünya için öğretici olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bu 9 yıllık süreç, dünya için çok önemli bir ders oldu.

Derya’nın gösterdiği sabır ve emek, bu sürecin başarısında büyük rol oynadı. Bu anlamda rahim nakli, anne olmak isteyen birçok kadının umutlarını yeşerten bir gelişme oldu” şeklinde konuştu. Rahim nakli ile ilgili detaylar videoda… (İHA)