Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Diş eti simetrisi ve doğal renk için “Pembe Estetik”

Sağlıklı ve estetik bir diş etinin, mercan pembesi renginde ve hafif pürtüklü bir yapıda olduğunu dile etiren uzmanlar, estetiği sağlayan asıl yapı taşının sağlıklı ve doğal olması olduğunu söylüyor.

Gummy Smile denilen dişetinin dişten daha fazla görünmesinin çok istenen bir durum olmadığını ifade eden Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, “Pembe estetik dediğimiz; diş etlerinin dişleri simetrik ve hizalı bir biçimde sarması ayrıca doğal renk ve dokuda olmasıdır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, diş eti estetiği hakkında bilgi verdi.

GÜLÜŞ ESTETİĞİNİ SAĞLAYAN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDEN BİRİ DE DİŞ ETİ

Gülüş estetiğini sağlayan önemli faktörlerden birinin de dişi saran diş eti olduğunu dile getiren  Bahar, “Sağlıklı ve estetik dişeti, mercan pembesi renginde hafif pürtüklü bir yapıdadır.

Unutmamalıyız ki estetiği sağlayan asıl yapı taşı sağlıklı ve doğal olmasıdır. Estetik açıdan, güldüğümüz zaman 2 mm’ye kadar diş etlerin görülmesi tercih edilir.” dedi.

Gummy Smile, diş etinin dişten daha fazla görünmesi istenen bir durum değil. Fakat Gummy Smile denilen diş etinin dişten daha fazla görünmesinin çok istenen bir durum olmadığını anlatan Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, şöyle devam etti:

PEMBE ESTETİK NEDİR? NASIL YAPILIR

Pembe estetik dediğimiz; diş etlerinin dişleri simetrik ve hizalı bir biçimde sarması ayrıca doğal renk ve dokuda olmasıdır. Dişlerin etrafındaki diş etleri simetrik olmadığı zaman veya dişten daha fazla göründüğünde minimal cerrahi bir işlem olan gingivektomi (Diş eti dokusunun cerrahi yöntemlerle çıkarılması işlemi) tedavisini uygulayabiliyoruz.

Bu işlemi hastanın durumuna göre lazerle veya minimal bir cerrahi işlem ile diş etlerinin dişlere uygun bir biçimde simetrisini ve estetiğini sağlayabiliyoruz.”

SİGARA TÜKETİMİ ARTTIKÇA DİŞ ETİ MORARMALARI ARTIYOR

Bazı hastaların diş etlerinin şeklinden çok renginden şikayetçi olabildiğini de kaydeden Bahar, Fakat “Bu renk değişikliği fazla sigara tüketen bireylerde veya bazen genetik olarak görülebilen morarmalar olarak karşımıza çıkabiliyor. Sigara tüketimi arttıkça bu morarmalar da zamanla artış gösterebiliyor.

Bu istenmeyen renklenmelerin tedavisi için ise depigmentasyon veya gingivoplasti işlemi ile aynı şekilde minimal ağrısız cerrahi işlemler uygulayarak diş etini kısa sürede doğal pembe rengine dönüştürebiliyoruz.” dedi. (HABER MERKEZİ)