Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

90 yaşındaki hasta torasentez işlemi ile sağlığına kavuştu

Zatürre tanısı ile hastanemize müracaat eden 90 yaşındaki kadın hasta USG eşliğinde torasentez işlemi ile sağlığına kavuştu.
Zatürre tanısı ile Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne müracaat eden 90 yaşındaki hastaya, USG (Ultrasonografi) eşliğinde torasentez işlemi yapıldı. Enfeksiyon nedeniyle hastanın akciğerlerinde oluşan sıvı, yapılan işlemle boşaltıldı. Hastanın ilaç tedavisi planlanarak taburcu edildiği bildirildi.

USG eşliğinde torasentez işlemini gerçekleştiren Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Cebrail Azar, “Zatürre tanısı ile yatırdığımız 90 yaşındaki kadın hastamızın akciğerlerinde sıvı gelişmesi vardı. Bu sıvı enfeksiyon değerleri düştükçe eğer gerilemiyorsa enjektör yöntemiyle akciğer zarından sıvıyı alıyoruz. Bu işlemle hastamızın tedavisini sağlamış oluyoruz. Torasentez, akciğer zarları arasında biriken sıvının göğüs kafesinden enjektör vasıtasıyla alınması işlemidir. Akciğer zarlarından ultrason eşliğinde sıvı alma işlemi, işleme bağlı gelişecek komplikasyonları yani riskleri en aza indirmektedir. Akciğer zarlarından sıvı alırken akciğer zarının içine kanama olabiliyor. Akciğer zarları arasına hava kaçabiliyor ama ultrason eşliğinde olunca bu oran binde birinin altına iniyor” dedi.

Yapılan ilaç tedavisine rağmen akciğer zarındaki sıvının azalmaması durumunda bu işlemi yaptıklarını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Azar, ”Bu sıvının kalp hastalığına mı yoksa akciğere mi bağlı olduğuna dair biyokimyasal parametreleri çalıştıktan sonra, hasta da kabul ediyorsa biz bu işlemi hastalarımıza tavsiye ediyoruz. Her hastaya yapmıyoruz. Eğer ilaç tedavisine rağmen sıvı gerilemiyorsa ve kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara bağlı olmadığını düşünüyorsak o zaman tek taraflı özellikle akciğer zarlarındaki sıvıyı alıyoruz. Tabi bu işlemler ultrason eşliğinde yapıldığında işlem riskini bayağı azaltıyoruz. Bununla birlikte aldığımız sıvıyı patolojiye gönderiyoruz, oradan gelecek sonuca göre hastaya bir tedavi planı çıkartıyoruz” dedi.

Azar, “İşlemden dolayı bu su tekrarlar mı, bu su miktarı artar mı diye hastalarımız genellikle çok soruyorlar. Biz de şunu söylüyoruz akciğer zarlarındaki sıvının sebebi neyse tedavisi verildiğinde bu sıvının tekrarlama ihtimali azalıyor. Yani sırf enjektörle biz oradan sıvıyı aldık diye o sıvı çoğalmıyor. Biz müdahale etmeden önce zaten kendi başına orada ortaya çıkmış diyoruz. Bu sebepten ötürü biz akciğer zarlarındaki sıvıyı örneklemek istiyoruz. Bize başvuran hastalarda ultrason eşliğinde bu hizmeti Elazığ Fethi Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde sunmaktayız” diye konuştu. (İHA)