Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

4 Nisan dünya c vitamini günü

“Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme alışkanlıklarının önemi göz ardı edilmemelidir. 4 Nisan Dünya C Vitamini Günü, sağlıklı yaşamı desteklemek ve toplumun beslenme konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamak adına bir fırsattır.

Unutmayın, sağlıklı beslenmek geleceğinizi şekillendirir ve daha mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olur.” diyen Liv Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Koçoğlu her mevsim, sağlıklı yaşamın temel taşlarından biri olan doğru beslenmenin önemini vurgulayarak, C vitamini hakkında bilgiler verdi.

 

VÜCUT İÇİN ZORUNLUDUR

C vitamini, vücut için zorunlu bir vitamindir ve çeşitli besinlerde bulunur. Portakal, limon, mandalina gibi turunçgiller; kivi, çilek gibi meyveler; domates, biber gibi sebzeler C vitamini bakımından zengin kaynaklardır. Bunların yanı sıra, lahana, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler de C vitamini içerir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

C vitamini, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücreleri korur ve hastalıklara karşı direnci artırır.

KOLAJEN ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAR

Ayrıca, C vitamini kolajen üretiminde önemli bir rol oynar. Kolajen, cildin sağlamlığını koruyan ve genç kalmasını sağlayan bir proteindir. C vitamini eksikliği ciltte kırışıklıkların ve yaşlanmanın hızlanmasına neden olabilir.

VİTAMİNİ DOĞAL BESİNLERDEN ALMAK EN SAĞLIKLI YOLDUR

Günlük C vitamini ihtiyacı yetişkinler için ortalama 65-90 miligramdır. Ancak hamile ve emziren kadınlar ile sigara içenlerin bu miktarı artırmaları önerilir. Bu miktarı doğal besinlerden almak en sağlıklı yoldur, ancak bazen takviye olarak da alınabilir.

Unutulmaması gereken bir nokta ise uzun dönem yüksek düzeyde (örneğin 500 mg veya 1000 mg gibi) C vitamini takviyesi almak böbrek taşı riskini artırabilir. Bu nedenle bu yüksek dozlarda uzun süre kullanılması önerilmemektedir.

Fakat solunum enfeksiyonları sırasında (örneğin 1 hafta) yüksek doz C vitamini almanın enfeksiyon süresini kısaltabileceği de bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca demir ilacı kullanan kişiler demir ilaçlarını alırlarken beraberinde C vitamini tüketirlerse demir emiliminin arttığı ve böylece demir eksikliğinin daha çabuk düzeldiği bilinmektedir.

 

EKSİKLİĞİNDE CİLTTE KURUMA VE PULLANMA OLUR

C vitamini eksikliğinde ciltte kuruma ve pullanma, vücudun çeşitli yerlerinde ödem, kolay morarma, eklem ve kemik ağrıları, yara iyileşmesinde gecikmeler, diş eti kanamaları, bağışıklık sisteminde zayıflama ve bu nedenle çok sık enfeksiyon geçirme görülebilmektedir.

GÜNDE EN AZ BİR PORSİYON YETERLİ OLUR

Beslenme düzeninizde C vitamini bakımından zengin gıdalara yer vermek sağlığınızı korumak için önemlidir. Günde en az bir porsiyon meyve ve sebze tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan bu önemli vitaminin alımını sağlayabilirsiniz. Birçok besinde kolaylıkla ulaşabileceğimiz C vitamini ısıya karşı hassas olduğundan çiğ meyve ve sebzelerden alınan C vitamini pişirilmiş gıdalardan alınanlara göre çok daha yüksektir.