Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

10 Soruda İmplant Hakkında Merak Edilenler

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi, implant konusunda da büyük ilerlemeler kaydedildi. Avcılar MAXXDENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikinliği diş hekimlerinden Dr. Mustafa Burak Demirel, çeşitli nedenlerle diş kaybı yaşayan hastaların sıklıkla tercih ettiği tedavi şekli olan diş implantı hakkında merak edilenleri anlattı…

DİŞ İMPLANTI NEDİR?

İmplant, ağız içinde çeşitli nedenlerle kalıtsal olarak veya diş çürüklerinden, diş hastalıklarından dolayı kaybedilen dişlerin yerine kullandığımız bir materyaldir.

DİŞ İMPLANTININ AVANTAJLARI NELERDİR?

En sağlıklı olan kendi dişlerimizdir. Ama çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiğimiz dişlerin yerine takılan implantlar, fonksiyonel ve estetik açıdan dişlerimizdeki eksiklikleri gidermemizi sağlar. Doğal diş görünümü ve zahmetsiz bir bakımın ve kullanımının yanısıra  son derece rahattır. İmplantlı dişiniz ile gerçek dişleriniz arasındaki farkı hissedip göremezsiniz. Kolayca yemek yemeye ve çiğnemeye izin verir. İmplantalar titanyum metaryellerdir, bir rahatsızlık vermediği sürece güvenli ve uzun ömürlüdür. Yani ömür boyu kullanılabilir.

İMPLANTI HERKES YAPTIRABİLİR Mİ?

Her hastaya maalesef implant yapılamıyor. İmplant yapılabilmesi için hastanın kemik düzenine ihtiyacı vardır. Gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tedaviye başlıyoruz. Sistemik rahatsızlıkları (Diyabet, tansiyon, tiroit, kanser, organ nakilleri, kalp hastalıkları, astım ve alerji, ateşli romatizması olan hastalar ve diyaliz hastaları) implant tedavilerinde ayrı bir özen gösterilmesi gereken hastalardır.

İMPLANTLARIN VÜCUT TARAFINDAN REDDEDİLME RİSKİ VAR MI?

Riski yoktur. Bunlar, uluslararası sağlık örgütleri tarafından kontrolleri yapılan materyallerdir. Kullandığımız implantlar Grade 5 Titanium implantlarıdır. İmplantlar birçok kemik rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Ortopedik ameliyatlarda ve kalça protezlerinde de kullanılıyor. Vücudun reddetme durumu yoktur. Biyo uyumu olan ürünlerdir.

İMPLANT DİŞLERDE ÇÜRÜME OLUR MU?

Hayır, implant dişlerde hiçbir çürüme olmaz.

PORSELEN KAPLAMA MI YOKSA İMPLANT MI TERCİH EDİLMELİ?

Köprü dediğimiz porselen kaplamalar, sağlıklı dişler kesilerek bunların üzerine oturtulan bir protezdir. Fakat implant uygulamaları, sağlıklı dişlere herhangi bir müdahale yapılmadan kendi eksik diş bölgelerinin üzerine oturtulan bir protezdir. Doğal olarak implant çok daha sağlıklıdır.

TEK SEFERDE AĞIZ İÇİNE KAÇ İMPLANT YAPILABİLİYOR?

Ağız içindeki ihtiyaca göre değişiyor. Bir iki seansta hastanın bütün ağız içindeki işlemleri yapılabilir. 14 adet implantın aynı gün içinde yapılabilmesi mümkün. Bazı vakalarda ise 16 adet implata kadar çıkabiliyor.  Aynı gün içinde tedavi bitiyor.

İMPLANTTAN SONRA İYİLEŞME SÜRECİ NE KADAR SÜRÜYOR?

İmplantın kemiğe tutunma süreci vardır. Bu süreç ortalama 8 haftadır. Elbette bu implantın kalitesine göre değişir. Bazı implantlar 20 gün içinde yüklenebiliyor fakat bazı implantlar da 8 haftayı da geçebiliyor. Ama ortalama süremiz 8 haftadır.

Ağız içi hijyeni çok önemli. Türkiye şartlarında sigara kullanımı genelde yüksek olduğu için hijyen sekteye uğrayabilir. Bu süreçte sigara alışkanlığı var ise bunu en aza indirilmeli ya da mümkünse içilmemeli. İmplant tedavisi sırasında sigara bizim için en büyük düşman. Ağız içinde bölgenin enfekte olmaması için hastanın antibiyotik kullanmasını tercih ediyoruz. Fakat implant yerleştirip, aradan bir hafta geçtikten ve üstündeki dokular kapandıktan sonra herhangi bir ilaç kullanmasına gerek yoktur. HABER MERKEZİ