Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Yapay kalp taşıyan Ahmet Sanrı’nın hayat mücadelesi

Yapay kalp makinesiyle hayata tutunan 60 yaşındaki Ahmet Sanrı, kalp krizi sonrası Edirne’de, kalbinin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için 4 yıldır çantasında taşıdığı cihazla yaşamını sürdürüyor.

Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’nde çiftçilik yapan Ahmet Sanrı, 2016 yılında kalp krizi geçirdi. Rahatsızlığı nedeniyle kalbinin fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu zaman zaman zor anlar yaşayan Sanrı’ya, 2020 yılında yapay kalp makinesi bağlandı. 4 yıldır çantasında taşıdığı yapay kalp cihazıyla hayatını sürdüren Sanrı, omzuna astığı çantasında bulunan makinesi ve vücudundan kalbine kadar ulaşan kabloları ile hayatını devam ettiriyor.

YAPAY KALP MAKİNESİNİN 22 SAATTE 1 KEZ PİLİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Her gün 22 saatte 1 kez yapay kalp makinesi nin pillerini değiştiren Sanrı, vücuduna makine bağlanmadan önce ve bağlandıktan sonra yaşadıklarını anlattı. Yapay kalp cihazı takılmadan önce 150 kilograma kadar ulaştığını, ayaklarının şiştiğini anlatan Sanrı, yürüyemez hale geldiğini söyledi.

Yapay kalp

YAPAY KALP MAKİNESİ DAKİKADA 4,5 KİLOGRAM KAN SÜZÜP POMPALIYOR

Vücuduna takılan yapay kalp makinesi dakikada 4,5 kilogram kan süzüp pompalıyor. Ahmet Sanrı, bu makine sayesinde hayatını 4 yıldır sürdürüyor ve artık normal yaşamına devam ediyor. Gündüz, gece, yatarken, kalkarken ve duş alırken dahi makine vücuduna bağlı kalıyor. Sanrı, makinenin ölene kadar vücudunda kalacağını belirtiyor.”

“KALBİMİ ÇANTAMDA TAŞIYORUM”

Kalbinin çantasında olduğunu anlatan Sanrı, şu ifadelere yer verdi: “Vücudum 150 kilograma kadar şişmişti ve ayaklarım şişerek yürüme yeteneğimi kaybetmiştim. Ameliyat olduktan sonra şu anda gayet iyi durumdayım ve kendi işlerimi rahatlıkla halledebiliyorum. Yapay kalp cihazını çantamda taşıyorum ve sürekli olarak takılı duruyor. Hayatımız bu cihaza bağlı; elektrik kesildiğinde veya pillerin şarjı bittiğinde bizde bittik. Yapay kalp cihazı takıldıktan sonra yeniden normal hayatıma dönebildim.

Bu cihaz ölene kadar benimle birlikte olacak. Gece-gündüz, yatarken-kalkarken ve duş alırken dahi sürekli yanımda. Bu cihaz sayesinde hayatımı sürdürebiliyorum. Ayrıca tansiyonumu, kan oranımı ve su oranımı ölçen bir cihaz da bulunuyor. Vücudumdaki 4,5 kilogram kanı 1 dakikada süzüp pompalayarak sağlığımı kontrol altında tutuyor.” Şener Urfa (İHA)