Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Müze Eczane açıldı; Müzede 1800 ve 1900’lü yılların ilaçları sergileniyor

Samsun Eczacılar Odası, 1800’lü ve 1900’lü yıllarda kullanılan ilaçların sergilendiği ‘Müze Eczane’yi açtı. ‘Müze Eczane’ açılışı, 14 Mayıs Eczacılık Haftası ve bilimsel eczacılığın 185. yılı nedeniyle düzenlenen “İlaç ve Eczacılığın Dünü, Bugünü ve Geleceği” konulu panelle birlikte gerçekleştirildi. Samsun’daki eczanelerin bağışladığı ilaçların bulunduğu ‘Müze Eczane’, Samsun Valisi Orhan Tavlı’nın katılımıyla açıldı.

Samsun'da 'Müze Eczane' açıldı

Samsun Eczacılar Odası Başkanı Ferhat Karacan, müze hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “14 Mayıs Eczacılık Haftası sebebiyle yaptığımız organizasyonlardan bir tanesidir. Eczacılığın dünü, bugünü ve yarını dediğimiz zaman bu müze devreye gidiyor.

Çünkü eczacılık olsun, diğer meslekler olsun çok hızlı şekilde değişiyor. Bizim mesleğimiz de zamanla değişmeye başladı. Dolayısıyla geçmişte neler oldu, neler bitti gelecek nesillere aktarmak adına meslektaşlarımızın odamıza bağışladığı materyalleri birleştirerek bir müze eczane oluşturduk.

Samsun'da 'Müze Eczane' açıldı

Bundan sonra yıllar boyu yeni gelen nesiller de geçmişte eczacılığın nasıl yapıldığını görsünler istedik. Bilimsel eczacılığın 185. yılındayız. 185 yıldır bu topraklarda eczacılık yapılıyor. Bazen arka planda kalıyor gibi görünse de aslında sağlığın temel dinamiklerinden bir tanesidir.

Yaklaşık 7 aylık süreçte ilaçlar toplandı ama diğer materyallerle ilgili 4-5 sene süren bir süreç var. Bir meslektaşımız eczanesi kapatıyorsa ya da devrediyorsa veya elinde bulunan malzemeler varsa onları biz odaya istedik, talep ettik. Böyle bir açılış yapma imkanı bulduk.”

Samsun'da 'Müze Eczane' açıldı

“ECZACILARIMIZ PANDEMİDE İLK BAŞTA YANIMIZDA OLAN TEŞKİLATTI”

Samsun Valisi Orhan Tavlı, açılışta yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Türk eczacılarla onur ve gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ben Çanakkale’de görevdeyken eczacılarımız pandemide ilk başta yanımızda olan teşkilattı, sağlık ordusuydu.

Sonrasında Muğla’da yangınları yaşadık. Orada da ilk arayanlar, sahada vatandaşımızın yanında olanlar eczacılarımızdı. ‘Asrın felaketi’ dediğimiz, 11 ilin etkilendiği deprem bölgesinde de yine ilk defa belki dünyaya örnek olacak konteyner eczaneyi ilk günlerde faaliyete geçiren ve halen deprem bölgesinde vatandaşlarımızın yarasını saran Türk Eczacılar Birliği’nin nezdinde Türkiye’deki tüm eczacılara teşekkür ediyorum.”

Samsun'da 'Müze Eczane' açıldı

“HALA KONTEYNERLERDE ECZACILIK HİZMETİ VEREN 300’E YAKIN MESLEKTAŞIMIZ VAR”

Türk Eczacılar Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney ise, “Samsun Eczacılar Odamız aktif bir şekilde 14 Mayıs etkinliklerine devam ediyor. Eskiden 14 Mayıslar bayram olarak kutlanırdı. Sonra güne döndü. Bizim sıkıntılarımızın açıkladığımız basın açıklamaları yaptığımız günler haline geldi.

Yine meslektaşlarımız coşkulu bir şekilde kutlamaya devam ediyor. Deprem bölgesindeydim. Orada hala konteynerlerde eczacılık hizmeti veren 300’e yakın meslektaşımız var. O 21 metrekarede bu işi yaparken, içeride hareket edecek alan yokken dahi kendilerine ‘Eczacılık Gününüz Kutlu Olsun’ dediğimizde yüzlerinde gülümsemeyi görmek bizim için önemlidir” dedi. (İHA)