Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Gençler arasında hızla yayılan elektronik sigara tehlikesi

Sosyal medya üzerinden gençler arasında yayılan elektronik sigara kullanımı, sağlık uzmanlarını endişelendiriyor. Renkli ambalajları ve çeşitli aromalarıyla gençleri cezbeden bu zararlı alışkanlığın yaygınlaşmasıyla birlikte, uzmanlar elektronik sigaranın akciğer sağlığına ciddi tehditler oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Konya’da özel bir okulda düzenlenen seminerde, öğrencilere elektronik sigaranın tehlikeleri anlatıldı.

Elektronik sigara

“KONTROLSÜZ BİR HALE GELEREK İLAÇ İHTİYAÇLARINI ARTIRABİLİYOR”

Renkli ambalajları ve farklı aromaları ile en büyük hedef kitlesi gençler olan bu zararlı cihazların alerjik reaksiyonlar, akciğer enfeksiyonu gibi sorunlara sebep olabileceğine dikkat çeken Medicana Konya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Gülfem Yıldırım, “Elektronik sigarayı gençler arasında popüler kılan sebeplerden bir tanesi de içerdiği aromatik tatlar.

Normalde sigara içerken solumadığımız aromatik bu tatlar hem bağımlılık artırıcı bir sebep hem de beraberinde ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.

Çünkü içerisindeki aromatik tatlarla beraber alınan diğer ürünler de birçok hastalığa sebep olduğu gibi hem zatürre dediğimiz akciğer enfeksiyonu hem ani alerjik reaksiyon dediğimiz akciğerin bazı ciddi pnömonilerine sebep olabiliyor. Hastaların kontrollü astımları daha kontrolsüz bir hale gelerek ilaç ihtiyaçlarını artırabiliyor” dedi.

Elektronik sigara

“SOSYAL MEDYADAN AKTARILAN MASUM ROLÜNE ÇOK GÜZEL UYUM SAĞLADI”

Elektronik sigaranın gençlere karşı yapılan bir algı olduğunu söyleyen Medicana Konya Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Psikolog Rabia Bağcı, “Gençlere karşı yapılan bir algı olduğunu düşünüyorum. Bu algı nedir dersek; sosyal medyayla bizlere içerik üreticileriyle beraber nasıl masum rolüyle bizlere sunulduysa bu cihaz aynı zamanda görünümüyle de bizlere sunuluyor.

Nasıl? İşte renklendiriciler, renkli ve farklı şekillerde küçük, büyük, USB şeklinde bunlarla sunuldu. Bunlar da zaten bize sosyal medyadan aktarılan masum rolüne çok güzel uyum sağladı.

Bu ambalajlarda gençlerin elinde renklerinden, cihazların kendisinden, tipinden, koleksiyon gibi ellerinde toparlamaya başladılar ve gezdirmeye başladılar. Bunun gençler üzerinde daha aktif olmasının etkisi de aslında sosyal medyada tanınan kişiler bizlere verdiği bu etkileşim yüzünden oldu” şeklinde konuştu.

Seminere katılan öğrenciler ise elektronik sigara kullanımını zararlarının bilincinde olduklarını ifade etti. İbrahim Yetkin (İHA)